Istnieją na świecie takie rzeczy, z którymi mamy styczność non stop, a mimo tego w dalszym ciągu nie wzbudzają one naszego zainteresowania. Wyobraź sobie, że rzecz, o której mowa, trzymasz w swojej ręce w zasadzie codziennie. Mało tego – często tylko na nią zerkasz i, bez żadnej refleksji ani cienia entuzjazmu, najzwyczajniej w świecie wyrzucasz ją do śmieci.
Czy wiesz już, o czym mowa? Jeśli nie, nie będę dłużej trzymać Cię w niepewności. Chodzi mi oczywiście o paragon fiskalny, który otrzymujesz w sklepie po każdej zawieranej przez Ciebie oraz jakąkolwiek firmę transakcji. Zatrzymajmy się zatem na chwilę i pomyślmy, dlaczego właściwie wydawanie paragonów jest takie ważne? Jakie dane się na nim znajdują lub powinny znajdować? Skąd wzięła się nazwa ?paragon? i czym on właściwie jest?
Nie przedłużając – paragon fiskalny to, najprostszym językiem, dokument potwierdzający dokonanie jakiegoś zakupu. Jego nazwa wzięła się prawdopodobnie od wiedeńskiej drukarni ?Paragon?, która to w roku 1910 jako pierwsza rozpoczęła produkcję paragonów. Miały one odrobinę inną formę, niż teraz: paragony były bowiem bloczkami, które ręcznie wypełniał sprzedawca.
Tyle tytułem wstępu. Zdecydowanie poważniejszą kwestią jest to, jakie informacje otrzymujemy na paragonie. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że nawet w dzisiejszych czasach niewielu ludzi jest w stanie poprawnie odczytać wiadomości zawarte na paragonie, a wielu z nich nawet nie wie, co się na owym dokumencie znajduje.
Kolejno zatem na paragonie otrzymujemy następujące informacje:
- imię i nazwisko (lub nazwę) podatnika oraz adres punktu sprzedaży
- NIP podatnika
- numer wydruku
- datę i dokładny czas (godzinę oraz minutę) zawarcia transakcji
- nazwę towaru (lub usługi)
- cenę towaru (lub usługi)
- ilość i wartość sprzedawanych produktów
- wartość sprzedaży i kwoty podatku
- wartość sprzedaży zwolnionej z podatku
- łączną wartość podatku
- całkowitą kwotę należności
- numer paragonu fiskalnego
- numer kasy oraz indywidualne oznaczenie kasjera
- logo fiskalne
Jak widać – na paragonach znajduje się cała masa informacji, o których nie mamy pojęcia. Ba! Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia.