Rozliczenia PIT – dowiedz się czegoś więcej

Niektóre rzeczy w życiu wykonujemy mechanicznie – tak nas nauczono i tego się trzymamy. Czasami robimy to na tyle bezmyślnie, że nie jesteśmy do końca świadomi naszych działań, nie wspominając nawet o efektach tego działania.
Lekcje wiedzy o społeczeństwie w szkole nie do końca przystosowały nas do życia w populacji: ciężko nam określić co powinniśmy zrobić, by założyć firmę, nie jesteśmy świadomi naszych praw i obowiązków, za to wiemy praktycznie wszystko o podstawowych funkcjach grup społecznych.

 

Nie ulega wątpliwości, że tak być nie powinno, jednak nie mnie to oceniać. Wiem natomiast jedno – początkiem roku wszyscy zaczynamy mimochodem mówić o rozliczeniu tak zwanego ?PITu?. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek czym właściwie jest PIT? Skąd bierze się zwrot i niedopłata podatku? A może rozliczałeś się z Urzędem Skarbowym w sposób mechaniczny – bo trzeba?

 

PIT, czyli z języka angielskiego Personal Income Tax, to nic innego, jak (najprostszym językiem mówiąc) podatek dochodowy od osób fizycznych. Corocznie możemy otrzymać zwrot takiego podatku. Na rozliczenie podatku od dochodów osobistych mamy czas do ostatniego dnia kwietnia, zaś zwrot podatku (o ile nam przysługuje), powinniśmy otrzymać na konto bankowe lub w gotówce do trzech miesięcy od złożenia zeznania podatkowego.

 

Jednak aby doszło do jakiegokolwiek rozliczenia podatku, pracodawca zobowiązany jest przesłać nam pismo pod tytułem PIT37 do końca lutego kolejnego roku od roku przepracowanego. Oznacza to zatem, że jeśli pracowałeś do końca roku 2016, pracodawca wysłał Ci rozliczenie maksymalnie do ostatniego dnia lutego 2017 roku.

 

Nie bez przyczyny powyżej wspomniałam o prawach obywatela – zwrot podatku bowiem jest naszym podstawowym prawem. Płatnik, czyli podatnik, ma bowiem obowiązek uregulowania podatków w wysokości przewidzianej w przepisach prawa.

Do czynienia z nadpłatą mamy w sytuacji, podczas której pracodawca, pobrał podatek nienależny lub pobrał go w wysokości wyższej, niż powinien.

Rozliczenia PITU

Pamiętajmy zatem, że rozliczenie się z Urzędem Skarbowym jest naszym obowiązkiem, na którym często możemy w jakiś sposób skorzystać. Zwrot podatku może się bowiem okazać przyjemną niespodzianką w postaci dodatkowej gotówki na koncie bankowym.